Christie's Will bude první aukční dům, který prodá umění vyrobené umělou inteligencí

Na první pohled se zdá, že portréty rodiny Belamyů dokládají život v horních vrstvách francouzské společnosti. Povýšené rysy patriarchy Le Comte De Belamy jsou orámovány objemnou bílou práškovou parukou, zatímco dynastická matriarcha La Comtesse vyzařuje bohatství ve svém barevném hedvábném oblečení. Vyskočíte-li před několika generacemi, setkáte se s paní De Belamyovou, jejíž pevně ztuhlé vlasy jsou zasunuty dovnitř modrého klobouku v impresionistických úderech, a jejího syna Edmonda, poměrně dourově vyhlížejícího mladíka, oblečeného téměř úplně černě.

Související obsah

  • Christie's je první na prodej umění vytvořeného umělou inteligencí, ale co to znamená?
  • Takto vypadá robotické umění v roce 2018

Tento příběh generační velikosti je však háček: Kromě toho, že je rodina Belamy zcela fiktivní, vznáší se v tomto amorfním prostoru mezi umělou inteligencí a uměním. Ačkoli jména a místa jejích členů v rodokmenu byla přiřazena uměleckým kolektivem založeným v Paříži Obvious, jejich podobnost je základem Generative Adversarial Networks, což je algoritmus strojového učení lépe známý pod zkratkou GAN.

Nyní, Naomi Rea píše pro Artnet News, nejmladší člen rodiny - jak je vyobrazen v „Portrét Edmonda Belamyho“ - je nastaven na to, aby se historie stala předmětem prvního uměleckého díla vyrobeného AI prodaného aukční síní.

Plátno tisku Obvious '(a GAN's) bude zahrnuto do Christieho pozdní říjnové aukce tisků a násobků, zprávy z newyorské aukční síně. Zůstane vidět, jak uchazeči budou reagovat na práci AI, ale zjevný zůstává optimistický, citoval odhadovanou prodejní cenu 7 000 až 10 000 EUR nebo zhruba 8 000 až 11 500 USD.

Hugo Caselles-Dupré, jeden ze tří zjevných 'spoluzakladatelů, říká Christieho Jonathanovi Bastableové, že GAN se skládá ze dvou částí: Generátoru, který produkoval obrázky na základě datového souboru 15 000 portrétů namalovaných mezi 14. a 20. stoletím, a Diskriminátora, která se pokouší rozlišit uměle vytvořená a umělá díla generovaná AI.

"Cílem je oklamat diskriminačního činitele, aby si myslel, že nové obrazy jsou portréty skutečného života, " říká Caselles-Dupré. "Pak máme výsledek."

AI-lot_London-preview-2-1024x684.jpg Obraz je jedním z 11 portrétů zachycujících fiktivní rodinu Belamy, která byla pojmenována na počest tvůrce GAN Iana Goodfellowa (s laskavým svolením zjevného).

Podle eseje zveřejněné na stránce Obvious ' Medium GAN analyzuje tisíce obrázků, aby zjistila základní rysy portrétování. Následující portréty generované AI jsou podobné obrázkům v původním zdroji dat a jsou jedinečné. Při každém provedení algoritmu se vykreslí jiný obrázek.

"To odráží funkci lidské tvořivosti: Nikdy nebudeme vytvářet dvakrát to samé, " píše Obvious.

Je zřejmé, že tříčlenný tým složený z Caselles-Dupré, Pierra Fautrela a Gauthiera Verniera, dluží hodně americkému výzkumníkovi AI Ianovi Goodfellowovi, který vyvinul algoritmus GAN v roce 2014. Jak poznamenává Time Ciara Nugent, hrubý francouzský překlad „Goodfellow“ - bel ami - poskytoval inspiraci pro jméno smyšlené rodiny.

Portréty Belamy jsou malovány v polorealistickém stylu, jejich rozmazané detaily vytvářejí celkový dojem pohybu. V pravém dolním rohu plátna je podpis umělce nahrazen zastrašující matematickou rovnicí:

formula.png

Taková prohlášení autorství jsou ústředním tématem debaty o umělém světě o umělé inteligenci. Skeptici nové technologie pochybují o tom, že stroje dokážou vytvořit umění, které bylo dlouho považováno za jedinečnou lidskou činnost. Pokud výzkumník AI navrhuje a provádí algoritmus, kdo je skutečným tvůrcem konečného produktu: lidský umělec nebo stroj? A co je nejdůležitější, pokud roboti dokážou vytvořit umění, kde to nechává lidi?

Na tyto otázky neexistují snadné odpovědi, ale jak se v nedávné epizodě hovoří Rose Eveleth, hostitelka podcastu Flash Forward zaměřeného na budoucnost, není to poprvé, kdy se lidé cítili ohroženi strojem vyrobeným uměním .

Švýcarský rodák Pierre Jaquet-Droz zahájil zlatý věk automatů nebo kinetických soch navržených k napodobení lidského pohybu pomocí „The Writer“. Panenka z sedmdesátých let byla vyrobena ze 6 000 pohyblivých částí, které jí umožňovaly vyčíslit celou řadu zpráv, ponořte brk do kalamáře a mrkněte nezaujatýma očima.

V té době byli filozofové zapojeni do horké bitvy o to, co to znamená být naživu, poznamenává Eveleth. I když nemyslíme na dnešní umělou inteligenci jako na živý organismus, moderní technologie stále vyvolává existenciální otázky o tom, co to znamená být člověkem. Zvažte novější inovaci: fotoaparát. Také to způsobilo některé filosofické problémy, říká Caselles-Dupré pro Nugenta Timea.

"Tehdy lidé říkali, že fotografie není skutečným uměním a že lidé, kteří fotí, jsou jako stroje, " říká. "A teď se všichni můžeme shodnout, že fotografie se stala skutečným uměleckým odvětvím."

Začleněním „Portrét Edmonda Belamyho“ do podzimního prodeje Christie's nenabízí konečné rozhodnutí o hodnotě umění umělé inteligence. Přesto je rozhodnutí rozhodně přitahovat ire, nadšení a, pokud je prodej úspěšný, nově nalezenou víru v rozvíjející se médium.

"Měl jsem tendenci si myslet, že lidské autorství bylo docela důležité - to spojení s někým na druhé straně, " říká Nugent Richard Lloyd, vedoucí oddělení Christie's Printing and Multiples. "Ale můžete také říci, že umění je v oku pozorovatele." Pokud to lidé považují za citově nabité a inspirativní, pak je to tak. Pokud se potácí a šarlatá, je to kachna. “