Jeden z nejposvátnějších míst křesťanství dostává své velké odhalení

V kostele Svatého hrobu, který se nachází ve Starém městě Jeruzaléma, se nachází jedna z nejposvátnějších památek křesťanství: ozdobená svatyně, která byla podle věků postavena nad jeskyní, kde byl pohřben a vzkříšen Ježíš Nazaretský. Po celá staletí války a nepříznivého počasí byla svatyně poškozena, znovu postavena a znovu poškozena. V roce 1947 se dostala do stavu takového rozpadu, že byla pokryta poněkud nevzhlednou železnou klecí.

Nyní, po devítiměsíčním rekonstrukčním projektu 4 miliony dolarů, byla svatyně - známá jako Edicule - obnovena, Harriet Sherwoodová hlásí Guardianovi . Nově zrekonstruovaná stavba bude odhalena během obřadu v kostele Svatého hrobu dnes.

Padesát odborníků z Národní technické univerzity v Athénách provedlo tolik potřebnou obnovu edikulu. Vydrhli shluky svíčkových sazí a holubího trusu, vynutili strukturu pomocí titanových šroubů a malty a zvedli tu objemnou klec, která po desetiletí pokrývala svatyni.

Čtyři měsíce po restaurování stáhl tým mramorové desky zpět do Edicule a narazil na vápencové pohřební lůžko, které je považováno za Ježíšovo původní místo odpočinku, Kristin Romey napsal v říjnu exkluzivní skladbu pro National Geographic . Do Edicule bylo nyní vyříznuto malé okno, takže poutníci mohou vidět skálu pod ním.

Renovace představuje novou kapitolu dlouhé a drsné historie Ježíšovy hrobky. Jak Jason Daley hlásí pro Smithsonian.com, historické zdroje naznačují, že římský císař Hadrian zakryl Ježíšovo místo pohřbu chrámem na Venuši kolem roku 132 nl. O dvě století později, v roce 335 nl, křesťanský císař Konstantin strhl pohanský chrám, aby hrobka mohla být objeven. Následně nařídil na pohřebišti vybudovat majestátní kostel, který se později stal známým jako kostel svatého hrobu. Současně podle Stephanie Pappas ze Živé vědy nechal Constantine nainstalovat Edicule do Ježíšovy pohřební jeskyně. Horní část jeskyně byla odstraněna, aby se poutníci mohli uvnitř dívat.

Od dob Konstantina prošlo Edicule několika inkarnacemi. V roce 1009 byl zničen rozkazem egyptského fatimského kalifa, který byl v roce 1048 přestavěn Byzantinci. Jak byla během křižáckých výprav ovládána Jeruzalém mezi křesťany a muslimy, struktura se rozpadla. To bylo obnoveno v 16. století, jen aby byl spotřebován požárem v 1808. O několik let později, Edicule byl vzkříšen pro čtvrtý čas řeckým architektem Nikolaos Komnenos.

Struktura 19. století přetrvávala dodnes, ale nebyla dobře udržována. Podle Guardianova Sherwooda byly předchozí projekty obnovy zmařeny kvůli tomu, že mezi šesti křesťanskými označeními - římskokatolickým, řeckým pravoslavným, arménským apoštolským, syrským pravoslavným, etiopským pravoslavným a koptským - sdílejících kontrolu nad církví byly zmařeny.

Hádající se sekty byly nuceny odložit své rozdíly, když Izraelská památková správa v roce 2015 dočasně uzavřela Edicule, kvůli obavám, že struktura se stala nebezpečnou. Požehnáním těchto náboženských vůdců - a pomocí darů ve výši 1, 3 milionu dolarů - začala výstavba na Edicule v létě 2016. Po měsících práce je uctívaná křesťanská stránka nyní připravena na její velké odhalení.