Stručná historie bruslení žen

Dámské krasobruslení je jednou z nejvíce netrpělivě sledovaných událostí zimních olympijských her, se spolehlivě vysokým počtem amerických diváků na událostech posledních 30 let. Stejně jako slavní bruslaři jako Michelle Kwan, Dorothy Hamill a Peggy Fleming před nimi, budou i letošní sólistky, které v PyeongChangu zasáhly led, součástí dlouhé řady žen krasobruslařů, kteří si konkurují svými jmény.

Související obsah

• Jak fyzika udržuje bruslaře půvabně na polovinu

Svými kostýmy, rutinami a tradicí hudebního doprovodu z pohledu roku 2018 pravděpodobně nepřekvapuje, že krasobruslení je nejstarším ženským zimním olympijským sportem. Spolu se šesti tradičními letními sporty, včetně tenisu, plachtění, lukostřelby a kroketů, to byl jeden z prvních sportů s kategorií pro ženské závodníky - a jediný ženský zimní olympijský sport do roku 1936. Mnohem překvapivější pro mnohé je to krasobruslení byl původně považován za zcela mužskou zábavu, říká historik bruslení James R. Hines.

Ženy (jako muži) samozřejmě bruslují jako prostředek dopravy nebo rekreace, dokud jsou brusle kolem. První moderní brusle s kovovými čepelemi se datují do středověku a byly vyrobeny Holanďany, i když existují důkazy, že lidé používali zvířecí kosti k bruslení přes led před několika tisíci lety. Na demonstraci ženského místa na ledě byl patronkou katolické církve svatého krasobruslení, Saint Lidwina, nizozemský teenager z konce 13. století, který padl a zlomil jí nohu, zatímco bruslil na jednom z mnoha kanálů.

První soutěže v krasobruslení se konaly v polovině 18. století, v období, kdy se bruslení stalo populárnějším a místní bruslařské kluby vytvořené v celé Británii poskytly zúčastněným stranám příležitost předvést své dovednosti. Jednou z těchto dovedností byla schopnost bruslit „postavy“ - doslova obrázky na ledě. Obecně, Hines říká, tyto zúčastněné strany byly muži, ale většina klubů neměla žádný tvrdý zákaz soutěžících žen. Ženy bruslaři mohli dělat „postavy“ stejně dobře jako muži, i přes zjevnou překážku těžkých sukní, říká. Nebylo to tak rychlé jako dnešní krasobruslení, ale bruslení obrázků do ledu vyžadovalo dovednost a přesnost. V první známé příručce krasobruslení zveřejněné v 70. letech 20. století věnuje autor Robert Jones celou stránku popisu toho, jak správně provádět manévr známý jako „Létající rtuť“, který ponechává spirálu v ledu, a další ukazuje, jak „Uřízněte postavu srdce na jedné noze.“ Přestože krasobruslení se stalo atletičtějším, udržovalo si kravatu s touto ranou praxí tvorby postav do 20. století.

Přestože všechny čtyři talíře v knize Jonesovy knihy ukazují muže v různých bruslařských pozicích, Hines říká, že populární mužský obraz krasobruslaře nebránil ženám v vyzkoušení tahů. Na konci 18. století, kdy se kolem Anglie a Skotska začaly tvořit kluby bruslení (první vznikly v Edinburghu ve 40. letech 20. století), se myšlenka „krasobruslení“ stala formálnější a místní kluby začaly pořádat soutěže. Podle Hines bylo určitě možné, aby ženy soutěžily v některých místních klubech a předvedly svou schopnost dělat „povinné postavy“ s popisnými jmény, jako je „kruh osm“, „hadec“ nebo „změna tři“.

Stále však neexistovala žádná významná tradice soutěží žen. V průběhu 19. století, kdy místní bruslařské kluby začaly navzájem soutěžit v národních bruslařských asociacích a poté v mezinárodním správním orgánu, „jen předpokládaly, že ženy nebudou soutěžit, “ říká Hines. Ale ženy, jak se ukázalo, měly jiné nápady.

Mezinárodní bruslařská unie (ISU), která stále dohlíží na mezinárodní bruslařskou soutěž, byla založena v roce 1892 a hostila první mistrovství světa v krasobruslení v roce 1896: v této soutěži soutěžili pouze čtyři muži. V roce 1902 vstoupila do soutěže žena, britská krasobruslařka Madge Syersová, díky mezerám v pravidlech; neexistovalo žádné pravidlo zakazující ženám, napsal Hines v Historickém slovníku krasobruslení .

Syers se umístil na druhém místě v této soutěži, za švédským bruslařem Ulrichem Salchowem, jehož příjmení nyní popisuje bruslařský tah, který byl slavný: jednoduchý skok a midair spin. Salchow nabídl Syersovi jeho zlatou medaili s tím, že si myslel, že by měla vyhrát.

WFSC brzo uzavřela mezeru a zabránila ženám soutěžit ve světech. Jejich údajný důvod: obavy, že dlouhé sukně bránily soudcům v tom, aby viděly potenciální nápor nohou soutěžících. ISU pak vytvořil specifickou soutěž pouze pro ženy, mistrovství světa žen. Stále existuje dodnes, což znamená, že žádná žena se nemůže nazvat mistrem světa krasobruslení, aniž by vyvolala pár „dobře, vlastně“ radování.

madge.jpg Madge Syers se svým manželem a páry bruslení partner Edgar Syers na olympijských hrách 1908. (Wikimedia Commons)

Námitka proti Syersově sukni byla jen začátkem strašidelných šatnických soutěží. Když americká Theresa Weld přidala Salchow do svého repertoáru na olympijských hrách v roce 1920, vydělala si pokárání. Proč? Jak Ellyn Kestnbaum píše v Culture on Ice: krasobruslení a kulturní význam, „protože její sukně vyletěla na kolena a vytvořila tak obraz považovaný za příliš riskantní.“ I přes kritiku jako je tato, však ženy rychle zaujaly své místo jako konkurenty v Sport. V roce 1908, Syers spoluautorem knihy Zimní sporty se svým manželem, také soutěžním krasobruslařem. V kapitole nazvané „Bruslení pro dámy“ napsala, že „bruslení je cvičení zvláště vhodné pro ženy“.

Tvrdila o své místo v soutěži tím, že čerpala z tradičně „ženských“ ctností a psala „nevyžaduje to tolik síly jako milost, v kombinaci s jemnou rovnováhou a schopností rychle se pohybovat nohama.“ Mezinárodní bruslařské soutěže byly také „ Jediné případy, kdy mohou ženy ve sportu bojovat o rovnost s muži. “Možná se jim nepodařilo získat uznání za to, že jsou mistry světa, ale alespoň ženy mohly soutěžit na ledě samostatně a být profesionálně posuzovány.

V průběhu času se oblečení, které nosili bruslaři, kteří dorazili po Syers a Weld, přesunulo z sukní s dlouhým kotníkem na vyšší sukně, což umožnilo větší svobodu pohybu. Současně se krasobruslení stalo méně technickým pronásledováním zahrnujícím trasování postav a více uměleckou zábavou zahrnující kostýmy, pohyby převzaté z tance a atletické výkony. S tímto rostoucím uznáním přišlo zahrnutí krasobruslení na olympijských hrách v Londýně v roce 1908, se soutěžemi pro muže i ženy (Syers vzal zlato.) Na prvních zimních olympijských hrách konaných v roce 1924 byla krasobruslení jedinou událostí s ženskou kategorií. Do té doby Syers zemřel, ale rakouská Herma Szabo vzala zlato, první z mnoha žen, které vyhrály na zimních olympijských hrách.