The Kentucky Derby's Forgotten Jockeys

Když se v Louisville v Kentucky shromáždí desítky tisíc fanoušků pro Kentucky Derby, budou svědky jevu, který je pro dnešní americké sportovní události trochu neobvyklý: z přibližně 20 jezdců není žádný z Američanů. Přesto v prvním Kentucky Derby v roce 1875 bylo 13 z 15 žokejů černé. Z prvních 28 derby vítězů bylo 15 černých. Afričan-američtí žokejové vynikali ve sportu na konci 18. století. Ale do roku 1921 zmizeli z trati Kentucky a nevrátili se, dokud se v závodě v roce 2000 nezúčastnil Marlon St. Julien.

Dominance afroameričanů ve světě závodů je dnes téměř zapomenutá historie. Jejich účast sahá až do koloniálních dob, kdy Britové přinesli lásku k jezdectví do Nového světa. Zakladatelé George Washington a Thomas Jefferson tuto dráhu navštěvovali a když se prezident Andrew Jackson v roce 1829 přestěhoval do Bílého domu, přinesl si své nejlepší plnokrevníky a své černé žokeje. Protože závodění bylo na jihu nesmírně populární, není divu, že první černí žokeji byli otroci. Vyčistili stáje a zařídili péči a výcvik nejcennějšího koně v zemi. Z této zodpovědnosti si otroci vyvinuli schopnosti potřebné k uklidnění a spojení s plnokrevníky, dovednosti vyžadované od úspěšných žokejů.

Pro černochů bylo závodění falešným pocitem svobody. Bylo jim umožněno cestovat po závodním okruhu a někteří dokonce řídili závodní operaci svých majitelů. Soutěžili vedle bílých. Když se na cílovou čáru rozveselili černé jezdce, jediné, na čem záleželo, byly barvy jejich hedvábných bund, které reprezentovaly jejich stáje. Jízda na koni byla zábavná pro bílé majitele i otroky a jeden z mála způsobů, jak otroky dosáhnout stavu.

Po občanské válce, která devastovala závody na jihu, emancipovaní afroameričtí žokeji sledovali peníze na stopách v New Yorku, New Jersey a Pensylvánii. "Afričtí Američané se účastnili závodů as koňmi od začátku, " říká Anne Butler, ředitelka Centra pro studium afrických Američanů v Kentucky. "V době, kdy přišla svoboda, byli stále ve sportu."

Osvobození jezdci se brzy dostali do centra pozornosti v nově organizované Kentucky Derby. V den zahájení, 17. května 1875, Oliver Lewis, 19letý černý rodák Kentuckian, jel Aristides, kaštanový hříbě vyškolený bývalým otrokem, k rekordnímu vítězství. O dva roky později se do závodu hlásil William Walker, 17 let. Isaac Murphy se stal prvním žokejem, který vyhrál tři Kentucky Derbys, v letech 1884, 1890 a 1891, a získal úžasných 44 procent všech závodů, které jel, rekord stále nepřekonatelný. Alonzo "Lonnie" Clayton, v 15 nejmladších, který vyhrál v roce 1892, následoval James "Soup" Perkins, který začal závodit ve věku 11 let a nárokoval si Derby z roku 1895. Willie Simms vyhrál v letech 1896 a 1898. Jimmy „Wink“ Winkfield, vítězný v letech 1901 a 1902, by byl posledním africkým Američanem, který vyhrál světově proslulý závod. Murphy, Simms a Winkfield byli uvedeni do Národního muzea závodů a síně slávy v Saratoga Springs v New Yorku.

V roce 2005 byl Winkfield vyznamenán Rezolucí Kongresového domu několik dní před 131. Derby. Takové uznání přišlo dlouho po jeho smrti v roce 1974 ve věku 91 let a desetiletí poté, co jej rasismus přinutil a další černé žokeje z amerických závodišť.

Přestože Wink v roce 1901 vyhrál více než 160 závodů, jeho oficiální výroční průvodce Goodwinem po Turfovi vynechal jeho jméno. Rostoucí pohroma segregace začala koncem 90. let prosakovat do koňských dostihů. Tvrdí, že podle rozhodnutí Plessy v. Fergusona z roku 1896 Nejvyššího soudu, který potvrdil „samostatnou, ale rovnocennou“ doktrínu, nespravedlnost Jim Crow prostupovala každou sociální arénou, říká Butler.

"Třída bílých gentelů, zbytky z tohoto světa, se nechtěla dělit o tribuny s africkými americkými diváky, i když černoši nadále působili jako groomery a trenéři, " říká.

James Winkfield odešel z dostihových závodů v roce 1930 po kariéře 2 600 vítězství. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby / Kinetic Corporation) James Winkfield byl dvojnásobným vítězem Kentucky Derby a závodil po celé Evropě poté, co jej rasismus zabránil být nejlepším sportovcem v nejoblíbenějším americkém sportu. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby / Kinetic Corporation) William Walker byl ve smlouvě již ve věku 11 let s majitelem jménem Wood Stringfield a ve věku 13 let požadoval vítězství v sázkách. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby / Kinetic Corporation) Oliver Lewis jel Aristides k vítězství v zahajovacím Kentucky Derby. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby / Kinetic Corporation) V roce 1892 se Alonzo "Lonnie" Clayton stal nejmladším žokejem, který vyhrál Kentucky Derby ve věku 15 let (zdvořilostní muzeum Kentucky Derby Museum / Kinetic Corporation) Ve věku 14 let, James "Soup" Perkins vyhrál Latonia Oaks. The Times ho nazvali „nejlepším lehkým žokejem Západu“. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby / Kinetic Corporation) Isaac Murphy byl jednou z prvních amerických sportovních hvězd. Ve věku 14 let absolvoval svůj první závod v Louisville v roce 1875. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby Museum / Kinetic Corporation) Willie Simms vyhrál Kentucky Derby v letech 1896 a 1898. Simms také změnil sport dostihových závodů, když představil přirozený americký styl jízdy do Anglie. (Zdvořilostní muzeum Kentucky Derby / Kinetic Corporation)

Rasismus spojený s ekonomickými recesemi období snížil poptávku po černých žokejech, když se závodní dráhy uzavřely a účast klesla. S intenzivnější soutěží o hory, násilí na stopách proti černým žokejům bílými žokeji převládalo bez postihu. Winkfield přijal hrozby smrti od Ku Klux Klan. Skupiny proti hazardním hrám bojovaly proti závodění, což způsobilo další uzavření a severní migraci černochů z jižních zemědělských komunit dále přispělo k úpadku černých žokejů.

Winkfield dal další vážnou ránu do své kariéry skokem na smlouvu. S menším a menším počtem kopců, které přicházely na cestu, opustil Spojené státy v roce 1904 carské Rusko, kde mu jeho jízdní dovednosti vynesly celebritu a bohatství mimo jeho sny. V roce 1917 uprchl z bolševické revoluce, přestěhoval se do Francie, závodil o další desetiletí a v roce 1930 odešel do důchodu poté, co získal 2 600 vítězství. V roce 1940 se nacisté zmocnili svých stájí, což způsobilo, že se Winkfield vrátil do států, kde se přihlásil k silniční posádce Správy prací. V roce 1953 ve Francii otevřel školu pro žokeje. V roce 1961, šest desetiletí poté, co vyhrál svůj první Kentucky Derby, se Winkfield vrátil do Kentucky, aby se zúčastnil banketu před Derby. Když on a jeho dcera Liliane dorazili do historického hotelu v Louisville, byl jim odepřen vstup. Po dlouhém čekání a opakovaných vysvětleních, že byli hosty Sports Illustrated, byli nakonec přijati. Wink zemřel o 13 let později ve Francii.

Po jeho 1903 běhu v Kentucky Derby, černí Američané prakticky zmizeli z Goodwinova oficiálního seznamu žokejů. V roce 1911 Jess Conley obsadil třetí místo v derby a v roce 1921 Henry King umístil desáté místo. Uplyne sedmdesát devět let, než se v Derby bude jezdit další africký Američan. Marlon St. Julien obsadil v roce 2000 sedmé místo.

„Nejsem aktivista, “ říká St. Julien, který během rozhovoru před několika lety přiznal, že neznal historii černých žokejů a „začal o tom číst.“ Dosáhl nedávno v Louisianě, kde závodí na státním okruhu, říká: „Doufám, že jsem vzorem jezdce každému, kdo chce závodit.“

Dlouhodobé jezdecké a Newark, New Jersey, učitelka Miles Dean by souhlasila s tím, že o velkých černých žokejích národa není známo dost. Ve snaze to napravit, uspořádal víkend Národní den Černého žokeja. Součástí akce budou vzdělávací semináře, přehlídka koní, přehlídka a pamětní pocta. Všechny akce se budou konat v Kentucky Exposition Center v Louisville.

V loňském roce jel Dean na koni Sankofa, dvanáctiletého arabského hřebce, na šestiměsíční cestě z New Yorku do Kalifornie. Mluvil na vysokých školách a komunitách, aby upozornil na příspěvky afrických Američanů do historie a osídlení Spojených států.

„Jako městské pedagogy každý den vidím studenty, kteří se odpojují od své minulosti. Díky uznání příspěvků afrických amerických žokejů doufám, že se zvýší povědomí dětí o jejich historii. Je to historie velkého úspěchu, nejen historie zotročování. “