Co se stane, když je na olympiádě kravata?

Ve středu byly dvě ženy svázány za zlatou medaili. Tina Maze ze Slovinska a Dominique Gisin ze Švýcarska oba dokončili sjezdovou sjezdovku - 1, 6 mil sněhu, která jim při 30 procentním sklonu svede 2600 svislých stop - přesně v 1:41:57. Stáli spolu na pódiu a každý držel zlatou medaili.

Sara Germano ve Wall Street Journal vysvětluje, že Soči je na takovou věc připraven. V Soči je po ruce dalších 46 zlatých medailí pro případ, že by se něco takového stalo. Germano píše:

Výroba medailí v Soči je podrobný a propracovaný proces, takže doplňky není snadné na okamžik bičovat. Ceny jsou tvořeny průhlednou polykarbonátovou vložkou, která je vyryta laserem se složitým logem těchto her a celá produkce zahrnuje 25 etap, což trvá více než 18 hodin. Medaile jsou taveny, odlévány, řezány, vrtány, leptány a leštěny v Moskvě, zhruba 1 000 mil od Soči.

Což znamená, že nemohou jen klikat jeden ven na požádání. Ale i když jsou na ně organizátoři her připraveni, na zimních olympijských hrách nejsou vazby běžné. Bylo to poprvé, co ji alpské lyžování zažilo.

A podle OlympStats.com bylo teprve po osmé, kdy byly dvě zlaté medaile uděleny na jediné akci na zimních olympijských hrách. V nejznámějším případě Rusko a Kanada vyhrály zlato v párové krasobruslařské soutěži na Olymipcech v roce 2002, po soudné diskusi. OlympStats uvádí seznam sedmi kravat, které byly před kravatou ve středu:

2002KrasobrusleníSmíšenýPáry

Existují také vazby na jiné medaile. Stříbro bylo sdíleno jedenáctkrát a dva sportovci dostali bronz sedmkrát. Vazby jsou na letních olympijských hrách běžnější, podle OlympStats:

Na letních olympijských hrách došlo k 26-ti kravatám za první nebo k udělení dvou či více zlatých medailí. Jeden z nich byl také kontroverzní - ženské synchronizované plavání z roku 1992, kde byl mistrem původně Američan Kristen Babb-Sprague, ale soudní chyba způsobila, že úředníci povýšili kanadskou Sylvie Fréchette na první místo s Babb-Sprague.

Dokud nezačnou zlatou medaili na 3D tisk na vyžádání, Mezinárodní olympijský výbor se bude muset připravit na tyto druhy událostí, bez ohledu na to, jak nepravděpodobné jsou.